Pazar, Eylül 20, 2009

BİR YAZAR DAHA GEÇTİ

Zor Yıllar
Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi Kütüphanecilik Kulübü olarak Sayın Nalân TUNTAŞ'ı ağırlamaktan gurur duyduk.

19 Şubat 2007 Perşembe günü 11.00-15.00 saatleri arasında yazar Nalân Tuntaş'ı okulumuz salonunda ağırladık. Sunuculuğunu okulumuz edebiyat öğretmenlerinden Havva TÜRE'nin yaptığı söyleşide İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa BUĞDAYEKEN ve Okul Müdürümüz Sayın Kâzım Alp kısa bir konuşma yaptılar.
Nalân TUNTAŞ'ın "edebiyat ve okuma" üzerine yaptığı söyleşinin sonunda "okumazsak ne olur?" bakış açısıyla sözlerini tamamlaması ve dünya gündeminden örnekler vermesi alkış topladı. Yazar, okumayan toplumların kendi milliyetlerini ve inançlarını güçlü devletler önünde söyleyemediklerini, bu nedenle toplumumuzun ancak okuyan gençler sayesinde güç kazanacağının altını çizdi.
Yazarımız, konuşmasından sonra okulumuz öğrencilerinin kendisine yönelttiği soruları samimiyetle cevaplandırdı. Soruların ilk bölümü yazarımızın eğitim hayatı, eğitim hayatının eserlerine etkisi, üye olduğu dernek ve kuruluşlar, Söke'deki edebiyat çalışmalarını nasıl değerlendirdiği üzerindeydi. İkinci bölümde ise yazarın "Zor Yıllar" isimli romanına yönelik sorular yer aldı. Bilinçli birer okur olduklarını sordukları sorularla hissettiren öğrencilerimiz henüz kitabı okumamış olan diğer katılımcılara da özendirici olmanın yanında eser ile ilgili ışık tuttular.
Söyleşinin sonunda Nalân Tuntaş'ın beraberinde getirdiği "ZOR YILLAR" isimli eserini söyleşiye katılan öğrencilerimize imzalayarak hediye etmesi gençleri olduğu kadar, biz öğretmenleri de mutlu etti.
Nalân Tuntaş, okulumuzdan ayrılmadan önce söyleşiden keyif aldığını ve duygulandığını dile getirdi. Bizimle olduğu sürede Söke'deki çocukluk günlerini hatırladığını, gençlik yıllarına döndüğünü belirtti. Bu kadar paylaşımın daha önce katıldığı çoğu üniversite ortamında bile gerçekleşmediğini, kütüphanecilik kulübünün gerçekten iyi bir ön hazırlık yaptığını gözlemlediğini sözlerine ekledi, emeği geçenlere teşekkür ederek, okulumuzdan ayrıldı.
Bizler de Kütüphanecilik Kulübü adına Sayın Nalân Tuntaş'ı okulumuzda ağırlamaktan gurur duyduk. Söyleşi sırasında yazar ve eserini tanırken, edebiyat ve okuma üzerine de keyifli bir yolculuk yaptık, zaman zaman dünya gündemine değindik.
Bu keyifli söyleşi için Sayın Nalân Tuntaş'a teşekkürü bir borç bilir; "Yüreğinize, emeğinize, kaleminize sağlık." deriz. Bir başka söyleşide kendisiyle görüşmek ümidiyle, yeni kitabının çok yakında çıkacağını okurlarına şimdiden müjdeleriz.

Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi
Kütüphanecilik Kulübü Rehber Öğretmeni
Hilâl GÜLER

Hiç yorum yok: